Ptaszyniec Kurzy

ptaszyniec kurzy

Ptaszyniec kurzy (Dermanysuss gallinae) jest jednym z najgroźniejszych i najtrudniejszych do zwalczenia pasożytem drobiu. Atakuje kury, perliczki, bażanty, indyki, gołębie i ptactwo dzikie. Bytuje na ptakach w każdym wieku i hodowanych w różnych technologiach, w tym nioski towarowe utrzymywane w klatkach.

Ptaszyńce poprzez nakłuwanie skóry, wprowadzanie śliny i wysysanie krwi, wywołują niedokrwistość, świąd, niepokój, bezsenność ptaków i spadek nieśności.

Nocą ptaszyniec kurzy atakuje śpiące ptaki. Opite krwią samice składają po 8 jaj dziennie przez kilka tygodni. Jaja są umieszczane w szparach, w których pasożyty przebywają za dnia. Ptaszyńce charakteryzują się dużą rozrodczością i bardzo szybkim rozwojem.

Są stosunkowo odporne na głód i bez żywiciela mogą przeżyć do 8 miesięcy. Skóra ptaków jest pokaleczona, pióra są powyrywane – ptaki drapią się, skubią i wydziobują sobie pióra. Starsze i większe ptaki słabną, chudną i spada ich nieśność nawet o 30%. Ptaszyńce są wektorem różnych chorób drobiu.